Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Binczarowej

Binczarowa 26
33-332 Florynka

Tel./Fax: (018) 447-18-58

sekretariat@binczarowa.szkolnastrona.pl

Skąd cmentarz wojenny w Binczarowej…

Skąd cmentarz wojenny w Binczarowej…
Starcie wojsk carskich z austro - węgierskimi pod Binczarową (10 - 11 grudnia 1914 r.)
Wojska austro - węgierskie idące na Grybów, “dotarły w rejon Florynki i Binczarowej, gdzie udało się im dogonić główne siły rosyjskie, wycofujące się spod Krynicy. Doszło do ciężkich walk, podczas których wysoki rangą oficer rosyjski, obserwując ze wzgórza walki i przewidując zagładę swojej armii, strzelił sobie w głowę z rewolweru (...)
Podczas ciężkich walk w tym rejonie korzystano ze wsparcia artylerii. Stanowiska armat rosyjskich znajdowały się m.in. w Kąclowej, natomiast austriackiej - (...) na Jaworzu. Walki trwały ze zmiennym powodzeniem 10 i 11 XII. Jak wspomina kronika parafii Binczarowa, tylko w ciągu pierwszego dnia walki zginęło 140 żołnierzy, w większości Austriaków. Do największych starć w tym rejonie doszło głównie w pasie drogi z Florynki na Grybów, a w Binczarowej - w centrum wsi, na polu zwanym kiedyś “Pod czapkami” (po bitwie leżało tam ponoć mnóstwo czapek). Do potyczek dochodziło na okolicznych wzgórzach: Dział, Ubocz, Garb, Modynianka. Austriackie okopy z tych walk znajdują się również na Jaworzu, gdzie przez Wojenną Górę wchodziły wojska austro - węgierskie. Rosjanie natomiast obsadzili las Kawiory oraz dolinę prowadzącą z Florynki na Grybów, wraz ze wzgórzami po prawej i po lewej stronie. (...) Z piątku na sobotę - z 11 na 12 XII - Rosjanie w wyniku otrzymanych rozkazów zaczęli się wycofywać. W południe 12 XII ostatnie rosyjskie patrole (po podpaleniu magazynów znajdujących się w budynkach kolejowych i samego budynku stacji, opuściły Grybów)”
Działania wojenne z grudnia 1914 (operacja limanowsko - łapanowska) i maja 1915 (bitwa pod Gorlicami) roku uchodzą za największe i zarazem najważniejsze z operacji frontu wschodniego I Wojny Światowej. Wpłynęły w znaczący sposób na losy wojny, a w konsekwencji na możliwość odrodzenia się Państwa Polskiego.
Pamiętajmy.
Tekst cytatu: Nowy Sącz i Sądecczyzna w czasie I Wojny Światowej - praca zbiorowa pod redakcją Grzegorza Olszewskiego, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Nowym Sączu, Nowy Sącz 2015
Zdjęcia: Austriacka Biblioteka Narodowa, zbiory prywatne