Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Binczarowej

Binczarowa 26
33-332 Florynka

Tel./Fax: (018) 447-18-58

sekretariat@binczarowa.szkolnastrona.pl

WOJENNY CMENTARZ W BINCZAROWEJ - PAMIĘTAMY

Czas taki jak teraz sprzyja wspomnieniom...
W Binczarowej jest wojenny cmentarz…
Kryje w sobie 60 żołnierzy rosyjskich i 60 austro - węgierskich, poległych w zmaganiach wojennych na terenie Binczarowej w grudniu 1914 roku. Kryje w sobie ojców, synów, braci, którzy do domów mieli wrócić “wnet”, bo tak im powiedziano. Niestety… Nie dane im to było… Zginęli, wszyscy bezimienni dziś dla nas, walcząc ze sobą na terenie naszej miejscowości.
Pamiętajmy o nich w tych dniach...
Cmentarz wojenny w Binczarowej. Ciekawa jest jego historia...
W grudniu 1915 roku w ministerstwie wojny Austro - Węgier zaczął działać IX Wydział Grobów Wojennych, którego zadaniem było wyszukiwanie miejsc na cmentarze, ich projektowanie i urządzanie. Pracowali w niej wysokiej klasy plastycy, malarze, graficy, rzeźbiarze, fotografowie, architekci, urbaniści. Taki cmentarz został zaprojektowany właśnie dla Binczarowej przez znanego i cenionego architekta, Hansa Mayra.
Pierwotny jednak cmentarz został rozebrany nakazem miejscowego proboszcza (grekokatolickiego) zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Proboszcz uczynił to ponieważ władze austro - węgierskie powiesiły jego syna na Rynku w Grybowie. Tłumaczyły, że był zdrajcą, że służył on jako przewodnik po ziemi grybowskiej. Między innymi dzięki takim pomocnikom władze rosyjskie miały informacje o ważnych węzłach komunikacyjnych, stąd w listopadzie 1914 roku został wysadzony most kolejowy na rzece Białej w Grybowie.
Istniejący obecnie cmentarz wojenny w Binczarowej został wzniesiony przez władze Gminy Grybów po skardze Austrii. Aktualny wygląd jest efektem przebudowy dokonanej w 1965 roku.