Szkoła Podstawowa im. Adama Mickiewicza w Binczarowej

Binczarowa 26
33-332 Florynka

Tel./Fax: (018) 447-18-58

sekretariat@binczarowa.szkolnastrona.pl
Jesteś tutaj: Start / Binczarowa i okolice

Binczarowa i okolice

        Wieś Binczarowa została założona przez króla Kazimierza Wielkiego w 1365 r.W XIV w. nazywała się Binczareban .Różne na temat nazwy miejscowości krążą legendy.Dawni,tutejsi mieszkańcy opowiadali, że kiedyś przechodziła tędy "carewa" imieniem "Bili" , stąd nazwa wsi Bili-carewa .Inna legenda mówi o pewnej uroczej Cygance imieniem "Rewa" z rodu "Bincza" , którą miał poznać w tych stronach król Kazimierz  Wielki i dla której to wybudował "folwark" w lasach góry Jawor.               

      W XVI w. Binczarowa była dużą i zamożną wioską rządzoną przez Iwana Trochanowicza,bojara cara Iwana Groźnego,który wypędzony za spisek przeciwko niemu,osiada w Binczarowej. 

     W 1820 r. bankier niemiecki Hosch wykupuje od rządu austriackiego byłe dobra królewskie Binczarowej i zarządza nimi. W 1886 r. umiera ostatni z Hosch'ów-Ferdynand, a jego rodzina sprzedaje majątek wsi gminie.

     Parafa greckokatolicka istniała już w roku 1581. Duże zasługi dla wsi położył ostani pop, ks. Teofil Kaczmarczyk, którego ciało spoczywa w grobowcu przy kościele. On to wybudował w 1913 r. plebanię pod lasem.

 

    

 

 

W grudniu 1914 r. na terenie Binczarowej rozległa się krwawa bitwa po której pozostał cmentarz wojskowy przechowujący ciała 120 Moskali, Austriaków i Węgrów.

    Pierwszymi mieszkańcami byli Łemkowie. Znaczna częśc z nich(50 na 130 rodzin) wyjechała dobrowolnie na Ukrainę po wojnie w 1945 roku. Pozostali Rusini zostali wysiedleni w roku 1947 przez władze powojenne Polski, za spółpracę z bandami ukraińskimi (Akcja Wisła).

    W miejsce wysiedlonych Łemków na tereny Binczarowej przybyli mieszkańcy z Kąclowej, Ptaszkowej i Dąbrowy Tarnowskiej.