Badanie uczniów w ramach Narodowego Programu Zdrowia - "Test Alergiczny"

Instytut Ochrony Zdrowia realizuje obecnie, na zlecenie Ministra Zdrowia, badanie przesiewowe uczniów szkół podstawowych i średnich pod kątem występowania chorób alergicznych.

Badanie zostało zaprojektowane przez lekarzy specjalistów specjalistów oraz ekspertów z dziedziny nauk społecznych i epidemiologii, pracownikówWarszawskiego Uniwersytetu Medycznego.Badanie jest częścią Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016- 2020.

Badanie jest całkowicie nieinwazyjne, polega na wypełnieniu ankiety.Specjalnie skonstruowany algorytm po zakończeniuankiety podliczy wyniki badania dla konkretnej osoby - prawdopodobieństwo występowania alergicznego nieżytu nosa i astmy oskrzelowej u badanego. Badanie nie zastępuje lekarza w jego pracy, ale znacznie ją ułatwia i przyspiesza diagnostykę.

Badanie mieści sie na stronie internetowej : http://malergia.pl w zakładce "Test alergiczny". Strona oferuje również wyszukiwarkę konsultacji alergicznych, tak aby każdy, kto podejrzewa alergię u swojego dziecka mógł wybrać dogodne miejsce i termin, znająć czas oczekiwania w każdej poradni.

Szkoły, które wezmą udział w badaniu otrzymają ponadto bezpłatne broszury edukacyjne dotyczące alergii \, w dwóch wersjach : dla rodziców i dla uczniów (odpowiednio dostosowaną do wiekui atrakcyjną graficznie)

Udział w badaniu jest całkowicie bezpłatny i nie wiąże się z żadnymi zobowiązaniami

kontakt: e-mail : filip.furman@ioz.pl